x

Powiat Nowotarski


Liczba mieszkańców: 191 218
Powierzchnia: 1 474 km2
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Starosta: Krzysztof Faber

Przewodniczący Rady Powiatu: Tadeusz Rafacz

Powiat Nowotarski leży w południowej części Małopolski. Jego centrum i siedzibą władz jest miasto Nowy Targ. Na jego terenie położonych jest 14 gmin: Nowy Targ (miejska), Rabka-Zdrój i Szczawnica (miejsko-wiejskie), Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Spytkowice, Szaflary (wiejskie).

Obejmuje swoim zasięgiem część niezwykle ciekawych, bogatych kulturowo i przyrodniczo krain historyczno-geograficznych: Gorców, Pienin, Podhala, Spisza i Orawy.O różnorodności i wartości przyrodniczej terenów powiatu świadczy istnienie na jego obszarze trzech parków narodowych: babiogórskiego, gorczańskiego i pienińskiego. Piękno krajobrazu widoczne jest gołym okiem: od zielonej Orawy z torfowiskami wysokimi, nad którymi góruje Królowa Beskidów- Babia Góra, przez Podhale, ozdobione lasami Gorce, ciekawe zakątki Spisza, spektakularne wapienne skały Pienin przecięte nurtem górskiej rzeki Dunajec, pełne atrakcji Jezioro Czorsztyńskie, na którego przeciwległych brzegach stoją niemi świadkowie średniowiecznej historii tych ziem - zamek Dunajec w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Malownicze tereny to zaplecze dla wszelkich form turystyki aktywnej, specjalistycznej, czy agroturystyki. Na miłośników górskich wypraw czekają kilometry szlaków, na rowerzystów - ścieżki rowerowe, natomiast na amatorów jazdy konnej stadniny.Oprócz tego wciąż dużo ciszy i przestrzeni, niekoniecznie dostępnej w znanych turystycznych kurortach. Dla poszukujących mocniejszych wrażeń jest wspinaczka, czy spływy kajakowe i pontonowe.

Powiat Nowotarski to również niezwykłe bogactwo i  różnorodność kulturowa oparta na wielowiekowej tradycji i folklorze różnych grup górali. To właśnie tutaj można zetknąć się z wieloetnicznym, autentycznym i unikatowym dziedzictwem uczestnicząc w licznych wydarzeniach organizowanych przez lokalne organizacje, jak również obserwując bezpośrednio codzienne i odświętne obyczaje mieszkańców.

Powiat może pochwalić się licznymi zabytkami, ujętymi w Szlak Architektury Drewnianej czy Szlak Gotycki.Również poza szlakami w każdej miejscowości znaleźć można ciekawe obiekty z „historią”. Można też tu spotkać tradycyjnie prowadzone gospodarstwa rolne, zwierzęta gospodarskie i obserwować charakterystyczny dla tego terenu wypas owiec.

Stąd ogromny potencjał rozwojowy tego terenu. Zagospodarowanie turystyczne jest na wysokim poziomie. Znajdują się tutaj takie obiekty jak hotele różnej kategorii ze SPA i wellness, restauracje czy centra konferencyjne, pensjonaty, schroniska PTTK, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki i wyciągi narciarskie z całym zapleczem sportowo-rekreacyjnym oraz baseny termalne.

Nowotarski - warto być!

Fundusze Europejskie
wróć na gorę