x

Gmina Bukowina Tatrzańska


Liczba mieszkańców: 13 425
Powierzchnia: 132 km2
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Wójt Gminy: Andrzej Pietrzyk

Przewodniczący Rady Gminy: Marek Szyszka

Gmina Bukowina Tatrzańska to gmina wiejska, leżąca w powiecie tatrzańskim,  w południowej części województwa małopolskiego, bezpośrednio przy granicy ze Słowacją. W jej skład wchodzi osiem sołectw: Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Brzegi, Czarna Góra, Groń, Jurgów, Leśnica oraz Rzepiska. 

Gmina Bukowina Tatrzańska położona jest u stóp Tatr, a jedną trzecią jej powierzchni zajmuje Tatrzański Park Narodowy. Główną atrakcją gminy są niewątpliwie Tatry Wysokie. To na jej terenie znajdują się najważniejsze miejsca w polskich Tatrach: Morskie Oko, Rysy, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Orla Perć, Wołoszyn, Świnica. 

Nie sposób również nie wspomnieć o rzece Białce, która objęta jest ochroną Natura 2000 „ Dolina Białki”. To jedyna w Polsce rzeka o charakterze alpejskim. Ponadto dzieli ona gminę na dwa etnograficzne rejony: Podhale i Spisz. Odrębność, odmienna historia i kultura tych dwóch regionów a jednocześnie wzajemne ich przenikanie się tworzą specyficzny klimat „pogranicza”, dostrzegany na pierwszy rzut oka i stanowiący o niepowtarzalności tego miejsca.

Gmina Bukowina Tatrzańska to również królestwo sportów zimowych i źródeł termalnych. 

Na jej obszarze znajduje się doskonała infrastrukturaturystyczna na która składają się: kompleksy basenów termalnych, sieć wyciągów narciarskich, tras biegowych oraz liczne obiekty noclegowe. 

Gmina Bukowina Tatrzańska bogata jest również w zabytki. Warto tu wspomnieć o zabytkowych kościołach w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej i Jurgowie oraz licznych przydrożnych kapliczkach. Na terenie Gminy mieszczą się dwie Filie Muzeum Tatrzańskiego tj. zagroda Korkoszów w Czarnej Górze i zagroda Sołtysów w Jurgowie. 

Na Polanie Podokólne znajdziemy zespół szałasów pasterskich, a w Bukowinie Tatrzańskiej Dom Ludowy- jeden z największych drewnianych budynków w Polsce.

W Gminie organizuje się wiele imprez kulturalnych. Najważniejsze z nich to: Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” oraz „Karnawał Góralski”.


Fundusze Europejskie
wróć na gorę