x

Gmina Kościelisko


Liczba mieszkańców: 8 893
Powierzchnia: 136,7 km2
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Wójt Gminy: Roman Krupa

Przewodniczący Rady Gminy: Artur Bukowski

Położona u podnóża Tatr Gmina Kościelisko, w obecnym kształcie, istnieje od 1994 roku. Nie bez powodu nazywana jest „Bramą Tatr Zachodnich”. Na jej terenie, poza licznymi wzgórzami, znajdują się bowiem również Doliny, będące same w sobie atrakcjami turystycznymi, ale stanowiące także punkty wypadowe do dalszych wędrówek po Tatrach. Mowa tu przede wszystkim o Dolinach: Kościeliskiej, Chochołowskiej, Małej Łąki i Lejowej. Większa część obszaru Gminy podlega Tatrzańskiemu Parkowi Narodowego, co jest najlepszym dowodem na jego unikatowy i cenny charakter.


Gmina Kościelisko obejmuje swym zasięgiem trzy wsie: Dzianisz, Kościelisko i Witów, które, choć spójne pod względem położenia w bliskim sąsiedztwie najwyższych gór w Polsce, to jednak każda wyjątkowa w swym charakterze. 


Dzianisz – najstarsza i najspokojniejsza z kościeliskich wsi, położna w Paśmie Gubałowskim, u podnóża Ostrysza. Mimo biegnącego czasu wciąż charakteryzuje ją rolniczy krajobraz przeplatany licznymi przydrożnymi kapliczkami i dzwonnicami, które doskonale wpisują się w tradycję i kulturę regionu.


Kościelisko – nazywane Sercem Podhala, położone jest na południowych zboczach Pasma Gubałowskiego, z niepowtarzalnymi widokami na Tatry Zachodnie. Wieś wyróżnia się aktywnym kultywowaniem wiekowych tradycji. Góralski folklor jest bowiem w niej obecny z dawien dawna, za sprawą ludowych gawędziarzy, artystów i twórców.


Witów jest wsią o bogatej, ciągle żywej historii. To właśnie tam znajduje się najwięcej w całej Gminie polan pasterskich, z góralskimi szałasami, które nadal są budowane i funkcjonują zgodnie z wieloletnimi tradycjami, panującymi na Podhalu. 

Gmina Kościelisko charakteryzuje się bogatą ofertą turystyczną. Różnorodne szlaki turystyczne: mało uczęszczane (jak te prowadzące na Ostrysz, Prędówkę czy Płazówkę) oraz bardziej Popularne (jak Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska), wyciągi narciarskie, trasy biegowe, liczne pensjonaty i hotele oraz szeroki wachlarz imprez, związanych z tradycjami kulturowymi obszaru Podtatrza powoduje, że Kościelisko jest miejscem dla każdego – zarówno dla miłośników gór i aktywnego trybu życia, wielbicieli folkloru, jak i osób poszukujących błogiego lenistwa w bliskim kontakcie z naturą.

Fundusze Europejskie
wróć na gorę