x

Miasto Nowy Targ


Liczba mieszkańców: 31 508
Powierzchnia: 51,07 km²
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Burmistrz Miasta: Grzegorz Watycha

Przewodniczący Rady: Grzegorz Luberda

Miasto Nowy Targ jest malowniczą stolicą Podhala, położoną w sercu rozległej Kotliny Orawsko – Nowotarskiej, która otoczona jest od strony północnej przez zielony masyw Gorców, a od południa rozciąga się wspaniała panorama na Tatry. Dzięki tej lokalizacji i walorom turystycznym jest doskonałym miejscem dla osób lubiących aktywny wypoczynek i sport, a także znakomitą bazą wypadową w Tatry, Pieniny, nad Jezioro Czorsztyńskie czy na Babią Górę.  Znajdują się tutaj liczne szlaki turystyczne umożliwiające długie górskie wędrówki, ścieżki rowerowe oraz zimą trasy narciarstwa biegowego. Oprócz tego dzięki bogatej bazie sportowo - rekreacyjnej miasto umożliwia uprawianie innych sportów tj. narciarstwa zjazdowego, kajakarstwa, kolarstwa górskiego, sportów motorowych, szybownictwa, spadochroniarstwa, czy też hokeja na lodzie i jazdy figurowej na łyżwach.

Nowy Trag przedstawiany jest także jako Miasto ze smakiem. Słynie z tradycyjnych lodów, które wpisane zostały na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oprócz lodów w bacówkach zlokalizowanych w obrębie miasta można posmakować oraz zaopatrzyć się w wyroby z owczego mleka.


Dodatkowo Miasto Nowy Trag może pochwalić się licznymi atrakcjami turystycznymi. Dużym atutem przyrodniczym jest rezerwat ścisły "Bór na Czerwonem" oraz Łapsowa Polna. Ponadto do atrakcji wynikających z tradycji miasta handlowego należą słynne nowotarskie jarmarki mające swój niepowtarzalny charakter. Warto również zobaczyć Kaplicę Papieską na Polanie Rusnakowej, Muzeum Podhalańskie PTTK w Ratuszu ze stałą ekspozycją dotyczącą historii Podhala, kultury i sztuki góral  oraz wystawami czasowymi, Muzeum Drukarstwa oraz profesjonalną Galerię "Jatki". Nowy Targ prowadzi także bogatą działalność kulturalną. Miejskie Centrum Kultury posiada salę widowiskową z widownią na 500 sztuk oraz góralską Izbę Regionalną Związku Podhalan im. ks. prof. Józefa Tischnera. W MCK gdzie odbywają się wystawy, spektakle teatralne, koncerty, imprezy okolicznościowe, konkursy literackie i fotograficzne.  Ponadto Miasto Nowy Targ oferuję formy efektywnego spędzania czasu wolnego. Przez cały rok organizowane są liczne zawody sportowe, wyścigi rowerowe dla dzieci i młodzieży, pikniki rodzinne oraz koncerty.

Należy również dodać, że Miasto Nowy Targ posiada także ciekawe zabytki: kościółek św. Anny, kościół parafialny św. Katarzyny patronki Miasta, Rynek i Ratusz oraz wieżę wodną i dworzec na stacji kolejowej.


Fundusze Europejskie
wróć na gorę