x

Gmina Czarny Dunajec


Liczba mieszkańców: 22 162
Powierzchnia: 217,4 km2
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Wójt Gminy: Marcin Ratułowski

Przewodniczący Rady Gminy:

Tadeusz Czepiel

Czarny Dunajec to jedna z największych gmin w województwie małopolskim, w skład której wchodzi aż 15 miejscowości. Leży u podnóża Tatr i Babiej Góry, na rozległej równinie zajmującej prawie 22 tysiące hektarów. Blisko stąd zarówno do Zakopanego, jak i Nowego Targu. Jest to teren graniczący ze Słowacją, co otwiera dodatkowe możliwości turystyczne. 

Historia miejscowości i całego regionu jest bogata i ciekawa. Piękne okoliczności przyrody, bliskość Tatr, torfowiska, świeże powietrze, baseny geotermalne, ścieżki rowerowe – atrakcji jest mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Tym co głównie przyciąga turystów są góry, ale Gmina oferuje też wiele innych atrakcji. Jest tutaj solidnie rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, które są częścią znanego historyczno-przyrodniczo-kulturowego „Szlaku wokół Tatr”. Trasy wiodą przez najbardziej malownicze miejsca Czarnego Dunajca i okolic. Jest żywy skansen regionalnego budownictwa w Chochołowie, gdzie można podziwiać perełki stylu podhalańskiego w architekturze, Muzeum Powstania Chochołowskiego i nowoczesne, multimedialne Muzeum Torfowisk. Jedne z największych na Podhalu basenów termalnych w Chochołowie oferują relaksujące i lecznicze kąpiele, a także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. W okolicach Czarnego Dunajca można wybrać się na spacer na pobliskie torfowiska, które powstały tu ponad 10 tysięcy lat temu i obecnie są włączone do europejskiego systemu obszarów chronionych Natura 2000. Można tu podziwiać unikatowe gatunki roślin typowe dla tego ekosystemu, jak m.in. mech torfowiec, rosiczka okrągłolistna, storczyk czy żurawina błotna. Torfowiska są też domem wielu ciekawych zwierząt, takich jak: bocian czarny, cietrzew, orlik krzykliwy i orzeł przedni. Można też zobaczyć łosia, wilka, rysia, jelenia i niedźwiedzia. Na tych terenach bobry utworzyły również naturalne, przepiękne akweny wodne.

Na Pogórzu Gubałowskim, między Ratułowem, a Czerwiennem, wznosi się góra Bachledówka (947 m n.p.m.). Rozciągają się z niej wspaniałe widoki na wszystkie strony świata. To tutaj w 1955 roku przybyli Paulini z obrazem Jasnogórskiej Matki. Kościół jest przepięknym przykładem stylu góralskiego w budownictwie. Bachledówka to świetne miejsce na krótki, spokojny spacer pełen pięknych widoków. Już niedługo powstanie tutaj platforma widokowa umożliwiająca turystom podziwianie krajobrazu górskiego.

W gminie Czarny Dunajec jest również wiele zabytkowych, sakralnych obiektów z XVIII i XIX wieku, takich jak kościoły czy przydrożne, urokliwe kapliczki.

Czarny Dunajec to najmłodsze uzdrowisko w województwie małopolskim. Dzięki wodom geotermalnym i złożom leczniczego torfu, który wykorzystuje się tu w zabiegach borowinowych, a także korzystnym warunkom bioklimatycznym, Gmina realizuje intensywne działania w kierunku powstania uzdrowiska balneologiczno-klimatycznego, idealnego do leczenia wielu schorzeń, odzyskiwania sił witalnych i relaksu.

Już niebawem, po wielu latach starań, Czarny Dunajec znowu otrzyma prawa miejskie, które utracił w 1933 roku. To historyczne wydarzenie w dziejach gminy, które przyczyni się do wzrostu rangi i znaczenia Czarnego Dunajca i jego okolic.

Fundusze Europejskie
wróć na gorę