x

Gmina Łapsze Niżne


Liczba mieszkańców: 9 212
Powierzchnia: 126,09 km2
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Wójt Gminy: Jakub Jamróz

Przewodniczący Rady Gminy: Dorota Włoch

Gmina Łapsze Niżne, położona jest w południowej części województwa małopolskiego na Spiszu pomiędzy Podhalem a Pieninami, w malowniczym regionie, gdzie przez wieki ścierały się wpływy polskie, węgierskie, słowackie i włoskie, stąd też bierze się jej różnorodność przejawiająca się w bogactwie kulturowym, tradycjach, języku, stylu architektonicznym. 

W skład gminy wchodzi dziewięć sołectw: Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Kacwin, Niedzica, Niedzica Zamek, Falsztyn, Frydman, Trybsz i Łapszanka.


Każda spiska miejscowość posiada interesujące atrakcje. Turystów przyciąga żywy folklor spiski. Oryginalny krajobraz, odrębne zwyczaje, stroje, styl architektoniczny oraz słynna stara warownia węgierska – Zamek Dunajec w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim, jak również zabytkowe kościoły, przydrożne kapliczki, niepowtarzalne Sypańce spiskie w Kacwinie, przepiękne wodospady, zabytkowy kasztel i piwnice winne we Frydmanie, multimedialna ekspozycja przyrodnicza w Łapszach Niżnych, najwyższa ziemna zapora w Polsce, elektrownia wodna w Niedzicy, to główne walory turystyczne. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą wędrować szlakami turystycznymi w Pieninach Spiskich i Magurze, aktywnie wypoczywać na rowerze,przemierzając Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr, ścieżkę wokół jeziora, Pętlę Spiską, uprawiać sporty wodne na Jeziorze Czorsztyńskim, a w zimie zjeżdżać na nartach ze stoku Polana Sosny w Niedzicy. Urozmaicone zaplecze noclegowe od gospodarstw agroturystycznych po komnaty zamkowe, stanowią idealną bazę wypadową w pobliskie Pieniny, Gorce i Tatry.

W nazwach, historii i zabytkach, jakie zachowała ta część Spisza trwa spiska tradycja i atrakcyjność dla przyjezdnych z wielu stron świata.To miejsce, gdzie obok wielu atrakcji dostosowanych dla osób ze szczególnymi potrzebami i rozbudowanej infrastruktury rekreacyjno-sportowej, zachowana została kultura i podtrzymywana przez młode pokolenie tradycja Spisza, prezentowana w strojach regionalnych, żywej gwarze i gościnności tutejszych mieszkańców oraz corocznych gminnych wydarzeniach związanych z regionem.Uwzględniając warunki fizyczno-geograficzne gminy Łapsze Niżne, należy wyraźnie zaznaczyć jej wyjątkowe położenie oraz walory krajoznawcze i przyrodnicze, które stanowią istotny bodziec związany z uprawianiem różnych form turystyki, zwłaszcza turystyki rowerowej.


Fundusze Europejskie
wróć na gorę