x

Miasto Zakopane


Liczba mieszkańców: 25 879
Powierzchnia: 8 426 ha
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Burmistrz: Leszek Dorula

Przewodniczący Rady: Jan Gluc

Zakopane jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr z najwyższym punktem, jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m. Miasto usytuowane jest w Rowie Podtatrzańskim, ograniczonym od północy masywem Gubałówki, od południa  – Tatr. Historia Zakopanego sięga prawdopodobnie w XV w kiedy to przybyli tu pierwsi osadnicy. Kolejny etap rozwoju Zakopanego związany jest z górnictwem. W XIX i XX w. intensywnie wydobywano rudę żelaza, powstały Kuźnice – ówczesne centrum Zakopanego, gdzie stanął wielki piec hutniczy oraz dwór właścicieli huty – węgierskiej rodziny Homolacsów. 

Zakopane to również miejsce wielkich odkrywców Tatr – naukowców, eksploratorów, turystów, taterników, poetów, romantycznych duchów. Pod koniec XIX w. Zakopane staje się także uzdrowiskiem specjalizującym się w leczeniu gruźlicy. W Zakopanem zaczęto budować sanatoria przeciwgruźlicze. Leżakowanie, górska dieta, tzw. kuracja żętycowa, sprawiały, że chętnych na leczenie wciąż przybywało, a wśród kuracjuszy byli wybitni pisarze, muzycy, artyści. 

Budowa skoczni narciarskiej (1925) oraz kolei linowej na Kasprowy Wierch (1935-1936) uczyniła z Zakopanego jedną z najpopularniejszych stacji narciarskich w Europie. Miasto zyskało również miano zimowej stolicy Polski o czym świadczą trzykrotnieorganizowane zawody mistrzostw świata FIS w 1929r., 1939r. oraz w 1962r.

Zakopane w okresie 20-lecia międzywojennego nazwane zostało pępkiem świata. To określenie przylgnęło do miejscowości pod Giewontem, miejsca jedynego na świecie, które w XIX w. zaczęło ulegać przemianom. Doszło do tego nie tylko za sprawą położenia Zakopanego u stóp Tatr. Sprawili to przede wszystkim ludzie. Górale oraz przybysze – wybitni artyści, naukowcy, indywidualiści, którzy znaleźli tutaj natchnienie i dom. To za ich sprawą dziś Zakopane posiada tak wiele unikatowych miejsc, obiektów, zabytków składających się na jedyny w swoim rodzaju klimat. 

Fundusze Europejskie
wróć na gorę