x

Gmina Poronin


Liczba mieszkańców: 11 521
Powierzchnia: 83,55 km²
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Wójt Gminy: Anita Żegleń

Przewodniczący Rady Gminy: Adam Pawlikowski

Gmina Poronin to wyjątkowe miejsce, z którego rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Tatry.
Rozłożenie przestrzenne ośmiu wsi Bustryku, Małego Cichego, Murzasichla, Nowego Bystrego, Poronina, Stasikówki, Suchego i Zębu znajdujących się na terenie gminy pozwala na podziwianie przepięknej panoramy Tatr z różnych perspektyw.  
Teren Gminy Poronin stanowi doskonałą bazę wypadową w Tatry, jest idealnym miejscem do rodzinnego wypoczynku o każdej porze roku. Miejsce dla siebie znajdą tu i miłośnicy górskich wycieczek i wielbiciele białego szaleństwa, którzy mogą korzystać z wyciągów narciarskich i tras biegowych na terenie gminy.  
Wyjątkowe miejsce to zlokalizowane w sercu tatrzańskiej przyrody Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, cel wielu pielgrzymów z całej Polski. Odwiedzić oni mogą również perły architektury sakralnej - zabytkową świątynię świętej Anny w Zębie, kościół NMP Królowej w Murzasichlu.
Turystów przyciąga regionalna kuchnia, żywa kultura - powozy z gośćmi weselnymi ubranymi w regionalne stroje, rozśpiewani pytace, góralski taniec i śpiew, ale też uroczystości religijne w wyjątkowej oprawie, to nie atrakcja turystyczna, ale codzienne życie w gminie. Zainteresowani tradycyjną sztuką i rzemiosłem podziwiać mogą unikatowe polichromie Władysława Trebuni-Tutki w Poroniańskim Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala w Suchem, czy zabytkowy budynek Wańkówki w Poroninie. Piękny, zrewitalizowany park ze sceną plenerową i strefa rekreacji na brzegu rzeki Poroniec to wspaniałe miejsca na rodzinny wypoczynek.
W gminie Poronin cyklicznie organizowanych jest wiele wydarzeń - Poroniańskie Lato, Dzień Misia, Miodu i Bartników, Święto Bacowskie na Tarasówce, Parada Gazdowska, czy Jarmark Świąteczny to najważniejsze z nich, przeciągających zarówno mieszkańców, jaki odpoczywających pod Tatrami gości. Na terenie gminy prężnie działają zespoły regionalnie: „Regle,” „Bystrzanie”, „Zawrat” i „Zbójnicek”.

Fundusze Europejskie
wróć na gorę