x

Gmina Nowy Targ


Liczba mieszkańców: 23 892
Powierzchnia: 207,62 km²
Strona internetowa (kliknij)
Władze:

Wójt Gminy: Wiesław Parzygnat

Przewodniczący Rady Gminy: Stanisław Buła

Gmina Nowy Targ należy do największych pod względem liczby ludności gmin podhalańskich; składa się na nią 21 sołectw (20 wsi) położonych w sąsiedztwie Nowego Targu, gdzie znajduje się siedziba urzędu gminy. Powstała w roku 1976 z połączenia gmin zbiorowych w Łopusznej i Ludźmierzu. 


Do gminy należą wsie: Dębno, Długopole, Dursztyn, Gronków, Harklowa, Klikuszowa, Knurów, Krauszów, Krempachy, Lasek, Ludźmierz, Łopuszna, Morawczyna, Nowa Biała, Obidowa, Ostrowsko, Pyzówka, Rogoźnik, Szlembark, Waksmund oraz sołectwo Trute. 

Ukształtowanie geograficzne gminy jest niezmiernie zróżnicowane. W północnej części leżą Gorce ze szczytem Turbacz (1311 m n.p.m.), południową część zajmują równiny Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, zwanej często podhalańską, wapienne zaś skalice Pienińskiego Pasa Skałek spotykamy przy południowej i południowo-wschodniej granicy gminy. 


Szczególnie atrakcyjne dla turystów są Gorce, wapienne skałki Pienin, torfowiska wysokie, zabytkowe drewniane kościoły w stylu podhalańskim, murowane kościoły na Spiszu, drewniany dworek szlachecki rodziny Tetmajerów w Łopusznej z XVIII wieku, budownictwo podhalańskie, pierwotne struktury osadnicze wsi spiskich oraz górskich łańcuchówek dolinnych. 

W Gorcach gęsta sieć szlaków turystycznych prowadzi grzbietami górskimi wśród lasów, polan i hal górskich. Góry są niedostępne dla komunikacji, co sprzyja spokojnemu wypoczynkowi. W zimie na stromych stokach istnieją dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, latem zaś można się tu cieszyć górską turystyką rowerową. 


W gminie znajdują się atrakcyjne zabytki historyczne. W Dębnie (14 km na wschód od Nowego Targu) istnieje zabytkowy kościół klasy zerowej w stylu podhalańskim z unikatową polichromią na drewnie z końca XV wieku. W sąsiednich wsiach w Harklowej i Łopusznej znajdują się podobne zabytkowe kościoły drewniane z XV i XVI wieku. 


Na wschód od tatrzańskiej rzeki Białki rozciąga się malownicze pogórze ze skałek wapiennych (Krempachy, Dursztyn). Atrakcję stanowi tu malowniczy przełom Białki przez skałki w okolicach Nowej Białej. Rezerwatem jest również Skałka Rogoźnicka, gdzie zachowały się wyjątkowe okazy skamieniałości w wapieniach jurajskich. 


Fundusze Europejskie
wróć na gorę